Jak rower może uratować Ci życie, czyli krótko o stazach taktycznych na froncie

Dlaczego stazy taktyczne.

Czy wiesz, do czego służą stazy taktyczne? Czym są? To taka opaska uciskowa, tyle, że skuteczna. Stosowana do tamowania masywnych krwotoków. Wiesz, gdy mina urwie Ci rękę, albo pocisk rozszarpie nogę, to chcesz taką stazę przy sobie mieć. Żeby w kilka minut nie uciekła z Ciebie cała krew. Żeby kumple zdążyli Cię zawieźć do punktu medycznego. Żeby ktoś zdążył udzielić Ci pomocy.

Fajnie by było taką stazę przy sobie mieć. Zwłaszcza, jak jesteś żołnierzem na froncie. Będąc tam, chciałbyś ją mieć, prawda? Najlepiej, żeby każdy żołnierz miał taką przy sobie. Zawsze.

Szkoda, że to standard w wojskach np. amerykańskich, ale Ukraińscy żołnierze i tamtejsze szpitale mogą o nich co najwyżej pomarzyć. Wiesz, czego używają w szpitalach do ratowania życia zamiast staz? DĘTEK! Zakichanych dętek od rowerów. Jakichś zleżałych, sparciałych, dętek…

W takich chwilach niecenzuralny język ciśnie się na usta…

Dlatego, jeśli masz możliwość, wiesz skąd wziąć, kupić, wytrzasnąć, wyczarować – cokolwiek! Pchaj od razu na front. NIE DO LWOWA!!! Wiele transportów utyka we Lwowie, a TAM nie są potrzebne. Potrzebują ich w szpitalach na wschodzie Ukrainy. Nie wiesz jak przetransportować, odezwij się, daj znać. Nie musisz tego przesyłać z nami. Nie ma sprawy. Mamy kontakt z jednostkami wojskowymi i szpitalami na froncie. Przyślą własny transport, własnego człowieka. Będziesz miał pewność, że Twoja przesyłka dotrze tam, gdzie naprawdę jest potrzebna.

Tylko proszę – działaj już teraz. Nie za miesiąc, za tydzień, jutro… Teraz. Wiesz dlaczego.

Film z jednego ze szpitali na wschodzie Ukrainy, do jakich nasi kierowcy docierają z zaopatrzeniem. Pielęgniarka prezentuje tamtejszą wersję „staz”, jakich używają do ratowania życia.